Felgi aluminiowe – efekt chromu, lakierowanie argentum – poradnik krok po kroku

Efekt chromu na alufelgach możemy uzyskać malując je specjalną bazą przystosowaną do tego celu, argentum. Postaram się opisać cały proces przygotowywania felg aluminiowych w miarę przystępnej formie. Malowanie felg tą metodą nie należy niestety do najtańszych, pomalowanie jednej felgi może kosztować w granicach 250-400 zł – cena orientacyjna – litr argentum to koszt około 600 zł.

 

 

Krok 1 – przygotowanie felgi aluminiowej papier P800

Felgi przeznaczone do malowania z efektem chromu powinny być w miarę przyzwoitym stanie, mniejsze ubytki uzupełniamy szpachlówką np aluminiową, całą felgę matujemy papierem o gradacji P800 na mokro. Jeżeli szpachlowaliśmy ubytki w feldze aluminiowej powinniśmy taką felgę pokryć podkładem wypełniającym, wysuszyć w kabinie około 60 min, lub pozostawić na 24 godz. w temperaturze około 20 stopni C, tak przygotowaną felgę matujemy ponownie papierem P800 na wodę. Felgę bez ubytków tylko matujemy wyżej wymienionym papierem na wodę. Przezorni mogą natomiast dać przed malowaniem warstwę podkładu „mokro w mokro”.

 

Felga aluminiowa

 

 

 

Krok 2 – pierwsza warstwa lakieru: czarny akryl

Jesteśmy już w kabinie lakierniczej, felga przemyta zmywaczem sylikonowym, wszelkie drobiny brudu kurzu usuwamy ściereczką antystatyczną. Pierwszą warstwę jaką dajemy na felgę jest czarny akryl, jako tło pod argentum. Czarny akryl w połączeniu z argentum daje nam efekt chromu, można by dać czarną bazę, ale nie uzyskamy wymaganego efektu, chodzi o to aby tło miało połysk.

Nakładamy 2 warstwy czarnego akrylu, między warstwami odczekujemy około 10 minut, felgę suszymy 60 min, lub ok 12 godzin w temperaturze pokojowej 20 stopni C.

 

WP_20130926_031 WP_20130926_029 WP_20130926_028 WP_20130926_025

 

Krok 3 – Argentum

Po wyschnięciu akrylu możemy już nałożyć lakier bazowy argentum, powierzchnia na którą będziemy nakładali argentum tj. czarny akryl nie powinno być żadnych wtrąceń (ciał obcych), oczek itd. Akryl musi być położony perfekcyjnie. Argentum nakładamy na niskim ciśnieniu, tak jak zwykłą bazę, 2 warstwy są moim zdaniem wystarczające.

Felga aluminiowa argentum Felga aluminiowa efekt chrou argentum

 

 

Krok 4 – Lakier bezbarwny matowy

Ostatnim krokiem jest położenie lakieru bezbarwnego w macie, dwie warstwy.

Felga aluminiowa efekt chromu argentum

Felga aluminiowa efekt chromu argentum

Efekt końcowy 🙂

Felga aluminiowa efekt chromu argentum

Felga aluminiowa efekt chromu argentum

Felga aluminiowa efekt chromu argentum

Felga aluminiowa efekt chromu argentum

 

 

 

Mam nadzieje że komuś się przyda mój poradnik. Jeżeli ktoś posiada jakieś sugestie co do artykułu proszę pisać w komentarzach.

 

Pozdrawiam 🙂

Artysta