Plyty MDF – malowanie płyt MDF (wysoki połysk) – #1: Poradnik

Dziś będzie trochę nie na temat związany z motoryzacją, ale wydaje mi się że powinien zainteresować część ludzi odwiedzających autopassion. W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić/doradzić w jaki sposób przygotować płyty MDF jak i czym polakierować.

 

 

 

 

 

Płyty MDF najlepiej gdyby były laminowane dwu, lub jednostronnie (to już jest wedle uznania, zależne jest to do czego takowa płyta będzie nam potrzebna), kolejnym udogodnieniem byłoby dla nas aby płyty miały oklejone krawędzie. Wszystkie te elementy oszczędzą nam czas przy przygotowywaniu płyt MDF, nie trzeba nakładać izolatora, podkładu.

 

Gdy już mamy wyżej wymienione płyty MDF przemywamy krawędzie np. benzyną ekstrakcyjną – po oklejaniu zostaje zazwyczaj trochę kleju który skutecznie zamula papier- następnie szlifujemy na sucho płytę i krawędzie papierem o gradacji 320 (można zastosować 400-500 ale w zupełności wystarczający jest 320).

 

Przed lakierowaniem płyty należy przemyć np. benzyną ekstrakcyjną lub jakimś zmywaczem (wedle uznania), przetrzeć ściereczką antystatyczną.  Lakiery poliuretanowe są lakierami przemysłowymi więc ryzyko jakichś oczek, rozstępów są raczej znikome, wymalowałem już kilkaset litrów tej farby i nie spotkałem się z tego typu wadami lakierniczymi. 🙂

 

Jakim lakierem malować, lakierów jest zapewne wiele, ja używam lakieru Vernicolor, używam tego a nie innego lakieru iż taki dostarcza mi kontrahent.

Do lakieru poliuretanowego Vernicolor LPV508B dodajemy 50% katalizator C382, do tego wedle uznania rozcieńczalnik wolno-parujący D1015 około 10%, zależnie od temperatury.

 

Jak malować, pierwszą warstwa powinna być cienka by lakier miał się czego „trzymać”, kolejna gruba, lakier ładnie powinien nam się rozlać.

 

W ten sposób otrzymamy pięknie pomalowaną płytę MDF w wysokim połysku, można jeszcze zrobić polerkę, ale o tym już w kolejnym artykule.

 

Mam nadzieję że komuś pomogłem. 🙂

 

Jeżeli spodobał Ci się artykuł kliknij „lubię to”.