Plyty MDF – polerowanie płyt MDF (wysoki połysk) – #2: Poradnik

Druga część poradnika dotyczącego malowania jak i polerowania płyt MDF na wysoki połysk. W poprzedniej części omówiliśmy sobie lakierowanie, dziś zajmiemy się polerowaniem MDF-u.

 

 

 

Jeżeli zależy nam na wysokim połysku płyt MDF musimy je spolerować. Proces polerki nie jest skomplikowany i ktoś kto miał trochę do czynienia z polerowaniem np samochodów powinien sobie poradzić.

 

Płyty najlepiej jest polerować 24 godz. po malowaniu, lakier nie jest jeszcze wtedy zbyt twardy ani zbyt miękki. Jeżeli wpadły nam jakieś „syfy” szlifujemy miejsca, lub całą płytę (wedle uznania) dyskami o gradacji 1500-2000, następnie dyskami 3000, ja używam dysków firmy Kovax , nie są najtańsze ale bardzo dobre.

 

farecla

Oryginalny produkt renomowanego producenta na stałe usuwa zadrapania i znaki pozostałe po papierze ściernym, daje wysokiej jakości połysk i pozostawia powierzchnię wolną od zamazać. Umożliwia usuwanie wszelkiego rodzaju defektów: śladów kurzu, zacieków, zadrapań i utlenień.

G6 Compound FAREKLA G-6
G6 Rapid Grade zapewnia szybki efekt polerski – do użycia tylko na twardszych powierzchniach.

 

 

 

Po szlifowaniu możemy przejść do polerowania, pasta której użyjemy będzie Farecla G3, lub G6, wybrałem tą pastę gdyż wydaje się najlepszym połączeniem ceny do jakości. Na koniec używamy Farecli G10.

Do Pasty G3/6 użyjemy gąbki białej, do mleczka gąbki czarnej.

 

 

Polerowanie:

Nakładamy niewielką ilość pasty G3/6 na powierzchnię  polerowaną, w tym wypadku na płytę MDF. Namaczamy GMopa wodą, zakładamy na polerkę, włączając polerkę usuwamy nadmiar wody. Możemy zaczynać polerowanie. Możemy dodać więcej pasty gdy zachodzi taka potrzeba, w czasie polerowania należy zwracać uwagę na to żeby gąbka była ciągle wilgotna, do tego celu możemy używać jakiegoś spryskiwacza.

Po wypolerowaniu usuwamy miękką ściereczką resztki pasty i polerujemy delikatnie (nadal biała gąbka) z użyciem wody, wycieramy ściereczką by uzyskać lśniącą powierzchnię.

 

Kolejnym krokiem jest mleczko Farecla G10. Nakładamy niewielką ilość mleczka na powierzchnie przeznaczoną do polerowania, nawilżamy delikatnie gąbkę – w tym wypadku już czarną – i polerujemy delikatnie na wolnych obrotach. Na koniec usuwamy miękką ściereczką resztki mleczka i polerujemy w celu uzyskania nieskazitelnego blasku.

 

 

Farecla G10

Mleczko polerskie nabłyszczające, wykończeniowe FARECLA G10 na stałe usuwa mniejsze defekty dzięki delikatnemu działaniu ściernemu. Służy do ostatecznego nabłyszczania i zabezpieczania polerowanych powierzchni i elementów.

G MOP


Wielowarstwowa gąbka zapewnia lepszy efekt polerski i większą trwałość;
Lepsza kontrola pracy maszyny polerskiej;
Plastikowa nakładka chroni przed przypadkowym kontaktem z powierzchnią;
Struktura gąbki zatrzymuje wewnątrz wodę, odbierając ciepło z polerowanej powierzchni.

 

Oczywiście można użyć innych past,  efekt polerki będzie zdecydowanie lepszy, ale i koszta wyższe. Innymi pastami jakie można zastosować to np 3m (zielona żółta), używanie tej pasty wiąże się z użyciem innych gąbek polerskich jak i trochę innej techniki, napisze o tym być może w innym artykule.

 

Jeżeli spodobał Ci się wpis kliknij „Lubię to”.

Pozdrawiam.